Autor:
Andres Tennus

Andreas Johandi pälvis järeldoktorantuuriks Alexander von Humboldti Fondi stipendiumi

Usuteaduskonna Lähis-Ida usundiloo teadur Andreas Johandi pälvis Alexander von Humboldti Fondi stipendiumi, et keskenduda kahe aasta jooksul muistse Umma linnriigi panteoni uurimisele Müncheni Ülikoolis.

Seni on lähemalt uuritud kolmanda meie ajaarvamise eelse aastatuhande Mesopotaamia teiste linnriikide panteone, kuid mitte olulise Umma linnriigi oma. „Minu uurimistöö eesmärk on täita lünk meie arusaamas muistsest Mesopotaamia usundist. Olenemata hiljuti avastatud ja avaldatud haldustekstidest, mis heidavad valgust Umma linnriigi religioossetele tavadele, on selle jumaluste ja panteoni kohta seni väga vähe teada,“ ütles Johandi.

Johandi sõnul on varase Umma linnriigi kohta käivaid tekste savitahvlitel säilinud kümneid tuhandeid. Suur osa neist on nüüdseks ka veebiandmebaasides olemas, aga kuna assürioloogiaga tegelevate teadlaste hulk on piiratud, ei ole jõutud selle tekstimassiivi tõlgendamisega veel palju tegeleda.

Andreas Johandi teeb Müncheni Ülikoolis uurimistööd assürioloogiaprofessor Walther Sallaberger juures, kes on kolmanda meie ajaarvamise eelse aastatuhande Mesopotaamia aja- ja religiooniloo üks silmapaistvaimaid asjatundjaid. „Loomulikult olen väga õnnelik, see oli minu neljas katse järeldoktorantuuri pääseda,“ rõõmustas Johandi. Stipendiumi toel tehtud uurimistööst valmib ka monograafia.

Alexander von Humboldti Fondi stipendium on Euroopa üks mainekaimaid teadusstipendiume, millega toetatakse väljapaistvaid teadlasi kõikjalt maailmast ning võimaldatakse neil elada ja töötada kuni kaks aastat Saksamaal. Stipendiumi saamine on suur tunnustus nii Andreas Johandile kui ka Tartu Ülikooli usuteaduskonnale.

Sofi Oksaneni foto: Toni Härkonen, plakat: Triinu Rosenberg

Vestlusõhtu tunnustatud kirjaniku Sofi Oksaneniga

Naised

Tartus luuakse Läänemere maade naisajaloo võrgustik

Usundiolümpiaadi lõppvooru kuldmedalite omanikud

Usundiõpetuse olümpiaadi lõppvoorus arutlesid võistlejad maailmavaadete ja religioonide üle muutuvas maailmas